Afvallen voor het bikiniseizoen?
Wat er niet aangekomen is, hoeft er ook niet af..

Ieder jaar krijg ik als gezondheidscoach en personal trainer dezelfde vraag: “Hoe zorg ik dat ik er mooi en slank bij sta in het strandseizoen? Heb je even wat tips om nog snel wat kilootjes kwijt te raken?” Zucht.. Waarom komen deze mensen hier nu pas mee? Is het niet een beter idee om je gewicht in de winter niet zo ver op te laten lopen? Dan hoef je jezelf nu niet druk te maken.
Als je de komende decennia het hele jaar goed in shape wil zijn, is er blijvende gedragsverandering nodig. Daar is meer voor nodig dan het 'even volgen van een zomer-dieetje'. Het begint al bij intrinsieke motivatie: “Welke versie van jezelf wil je zijn, en welke wil je niet zijn?” En vervolgens over haalbaarheid en verwachtingen: “Wat heb je er voor over om deze persoon te worden en te blijven?”. Van daaruit kun je beginnen met jezelf de spiegel voor te zetten: “Hoe was je voeding en leefstijl het afgelopen jaar en wat zijn de grootste valkuilen?”. Hier gaat het vaak al mis. Er is een grote groep mensen die niet bereid is om in een eerlijke spiegel te kijken, alvorens duurzame stappen te gaan zetten. Het is dan minder confronterend om oogkleppen op te zetten. "Wat ik afgelopen jaar gedaan heb boeit niet meer en vanaf morgen doe ik het helemaal anders. Ehm, oh nee, ik begin over twee weken, want ik heb het nu nog even druk op het werk."
Tegen dit probleem ben ik vaak aangelopen als voedingscoach en schrijver van gezondheidsboeken. Deze groep mensen is trouwens zeer groot en daar kun je een ontzettend goede business op bouwen. Hier hebben schrijvers van dieetboeken zoals Sonja Bakker goud geld mee verdiend, of app-bouwers die je een abonnement verkopen om daarmee iedere dag een soort stok achter de deur te hebben met bergen praktische tips, recepten en eetschema’s. En dan zijn er natuurlijk ook de Amerikaanse methodes waarbij je een foto vooraf maakt en een foto na drie maanden strikte caloriebeperking en hardcore training. Tja, als je weet dat je straks een foto met weinig kleding moet maken voor de socials dan zorg je er wel voor dat je jezelf netjes aan het plan houdt. Datzelfde ken ik nog uit mijn tijd dat ik meedeed aan een natural bodybuild wedstrijd en ik in een klein broekje vol in de spotlight op een podium moet staan. En ja, dit werkt wel op de korte termijn, maar dat heeft uiteraard niets met ‘lifestyle change’ te maken.
Als je goed beseft dat dit op de lange termijn echt niet werkt, dan raad ik je aan het eens anders te proberen. Zet jezelf die spiegel voor en maak een plan: “Welke afspraken ga je met jezelf maken om tot een gemiddeld gezonder gedrag te komen?”. Wanneer je namelijk je grootste valkuilen onderkent en aanpakt kom je vaak al tot flinke resultaten. Het mooie hiervan is dat je relatief dicht bij je oude voedingspatroon en leefstijl kunt blijven en dan is de kans dat je het volhoudt het grootst. En van daaruit kun je stap voor stap meer gaan inzoomen en finetunen indien nodig en gewenst. Pas dan ga je meer naar details kijken en komen wat meer praktische tips naar voren in maatwerk. Ga dus niet voor de quick fix en pakt het nu voor eens en voor altijd goed aan.
Vaak heb ik in een tweestrijd met mezelf gezeten. Wil ik de oogklep-mensen pleasen of echt helpen? Ik heb mezelf te vaak laten verleiden tot het strooien met allerlei praktische tips en eetschema's in de media. Meestal zijn dit losse flodders geweest die mensen niet in hun lange termijn routine hebben meegenomen, omdat simpelweg de eerste cruciale stap niet is afgerond. Kijk eerst in de spiegel en pak je grote valkuilen aan. Daarna wil ik je best helpen met finetuning en wat praktische hulp waar nodig.
Ir. Ralph Moorman